Błędy lekarskie – gdzie szukać pomocy?

Błędy mogą zdarzyć się każdemu z nas. Niestety niektóre z nas mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Zwłaszcza wtedy, gdy nasze decyzje mogą bezpośrednio wpłynąć na ludzkie życie lub zdrowie. Dowiedz się, co zrobić, gdy mamy do czynienia z błędem lekarskim.
Jak rozpoznać błąd lekarski?
Lekarz to osoba, która ma za zadanie za pomocą odpowiedniego leczenia poprawić nasz stan zdrowia. Niestety czasami zdarzają się decyzje, które wpływają na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Mówimy wtedy o błędzie lekarskim. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „błąd lekarski – pomoc prawna” możemy znaleźć wskazówki, co zrobić, gdy podejrzewamy, że podczas naszego leczenia lub leczenia naszego bliskiego doszło do zaniechania ze strony personelu. Musimy pamiętać jednak o tym, że nie istnieje jedna definicja, określająca błąd lekarski. To dlatego w niektórych przypadkach jego udowodnienie może być wyjątkowo trudne. Wszelkich roszczeń z tytułu błędu lekarskiego możemy dochodzić przed sądem, na drodze postępowania cywilnego lub administracyjnego przed wojewódzkimi komisjami ds. orzekaniach o zdarzeniach medycznych. Poszukując pomocy prawnej powinniśmy wybrać jak najlepszego prawnika. Najlepiej sięgnąć po pomoc takiego, który miał już do czynienia z podobnymi przypadkami. Pamiętajmy jednak, że i to nie daje nam gwarancji, że sprawę wygramy, ponieważ każda sprawa jest inna. Różne są również rodzaje błędów medycznych. Możemy mieć do czynienia z błędem decyzyjnym, wykonawczym, organizacyjnym i opiniodawczym. Każdy z nich jest nieco inny i dlatego warto dokładnie zastanowić się nad tym, do jakiego błędu doszło w naszym przypadku.
Pamiętajmy o tym, że nie ma konkretnej definicji, określającej błąd lekarski. To dlatego bardzo ciężko jest udowodnić, że doszło do zaniedbania i uzyskać odszkodowanie. Jednak jeśli mamy pewność, że w konkretnym przypadku doszło do błędu medycznego, walczmy o swoje prawa.