Błędy lekarskie – gdzie szukać pomocy?

Informacje o wszystkim

Błędy lekarskie – gdzie szukać pomocy?

15 czerwca 2019 Usługi 0

Błędy mogą zdarzyć się każdemu z nas. Niestety niektóre z nas mogą prowadzić do poważnych komplikacji. Zwłaszcza wtedy, gdy nasze decyzje mogą bezpośrednio wpłynąć na ludzkie życie lub zdrowie. Dowiedz się, co zrobić, gdy mamy do czynienia z błędem lekarskim.

Jak rozpoznać błąd lekarski?

błąd lekarski - pomoc prawnaLekarz to osoba, która ma za zadanie za pomocą odpowiedniego leczenia poprawić nasz stan zdrowia. Niestety czasami zdarzają się decyzje, które wpływają na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Mówimy wtedy o błędzie lekarskim. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „błąd lekarski – pomoc prawna” możemy znaleźć wskazówki, co zrobić, gdy podejrzewamy, że podczas naszego leczenia lub leczenia naszego bliskiego doszło do zaniechania ze strony personelu. Musimy pamiętać jednak o tym, że nie istnieje jedna definicja, określająca błąd lekarski. To dlatego w niektórych przypadkach jego udowodnienie może być wyjątkowo trudne. Wszelkich roszczeń z tytułu błędu lekarskiego możemy dochodzić przed sądem, na drodze postępowania cywilnego lub administracyjnego przed wojewódzkimi komisjami ds. orzekaniach o zdarzeniach medycznych. Poszukując pomocy prawnej powinniśmy wybrać jak najlepszego prawnika. Najlepiej sięgnąć po pomoc takiego, który miał już do czynienia z podobnymi przypadkami. Pamiętajmy jednak, że i to nie daje nam gwarancji, że sprawę wygramy, ponieważ każda sprawa jest inna. Różne są również rodzaje błędów medycznych. Możemy mieć do czynienia z błędem decyzyjnym, wykonawczym, organizacyjnym i opiniodawczym. Każdy z nich jest nieco inny i dlatego warto dokładnie zastanowić się nad tym, do jakiego błędu doszło w naszym przypadku.

Pamiętajmy o tym, że nie ma konkretnej definicji, określającej błąd lekarski. To dlatego bardzo ciężko jest udowodnić, że doszło do zaniedbania i uzyskać odszkodowanie. Jednak jeśli mamy pewność, że w konkretnym przypadku doszło do błędu medycznego, walczmy o swoje prawa.