Czym jest piła trakowa?

Informacje o wszystkim

Czym jest piła trakowa?

10 maja 2018 Przemysł i produkcja 0

Większości z nas stolarstwo się obecnie kojarzy głównie z przemysłową obróbką drewna. Chociaż dzisiejsza obróbka drewna jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż kiedyś. Warto wiedzieć zatem, jakie narzędzia się przydadzą w profesjonalnym warsztacie przemysłowym.

Do czego stosuje się piły trakowe?

piła trakowaZakupując różne narzędzia do warsztatu, warto zaopatrzyć się w profesjonalną piłę trakową. Trzeba przy tym wiedzieć, że taka piła trakowa jest przeznaczona w pierwszej kolejności do przecierania każdego gatunku drewna wzdłuż włókien. Zalecana jest ona szczególnie do używania przy przecieraniu drewna miękkiego, ale także doskonale sprawdzi się przy obróbce drewna twardego. Oprócz tego taka piła doskonale sprawdza się przy cięciu drewna zmrożonego, drewna korowanego, czyszczonego albo nawet niekorowanego. Warto w tym miejscu dowiedzieć się, jakie są zalety stosowania pił tego typu do traków pionowych. Po pierwsze wydłuża się znacznie czas pracy pomiędzy kolejnymi ostrzeniami takich pił, ponieważ bardzo trudno jest je stępić. Oprócz tego odznaczają się one wyjątkowo małą chropowatością powierzchni ciętych dzięki utrzymaniu stałej szerokości ostrza. Jednak jest to możliwe wyłącznie pod warunkiem korowania drewna przeznaczonego do cięcia. Ponadto, nie będziemy obciążeni koniecznością przeprowadzenia operacji rozwierania. Powinno się także wiedzieć, że ostrzenie pił trakowych prowadzone jest na standardowych ostrzarkach posiadających specjalny układ chłodzenia ostrzonej powierzchni. Jest to o tyle istotne, ponieważ piła mogłaby ulec zniszczeniu, gdyby nie była w taki sposób ostrzona.

Na zakończenie warto jeszcze raz powtórzyć, że piły trakowe, zwane również gatrowymi, przeznaczone są do ramowych traków pionowych. Są one zawsze fabrycznie walcowane. Piły takie produkowane są zawsze z najlepszej jakości surowców.