Jak wybrać czujnik dymu?

Informacje o wszystkim

Jak wybrać czujnik dymu?

7 czerwca 2019 Dom i ogród 0

 

Wybierając czujniki dymu, może być trudno znaleźć odpowiedni rodzaj alarmu dla konkretnego pomieszczenia w domu lub miejscu pracy. Producenci na przestrzeni lat opracowali szereg różnych czujników dymu. Dopasowanie odpowiedniego typu detektora do każdego pomieszczenia nie tylko zmniejszy liczbę fałszywych alarmów, ale również szybciej zidentyfikuje rzeczywiste zagrożenia pożarowe.

Rodzaje czujników dymu

czujnik dymu cenaJonizacyjne czujniki dymu są tradycyjnie stosowane we wszystkich obiektach od wielu lat. Zaprojektowane do szybkiego reagowania na płonące pożary, jonizacyjne czujniki dymu są najbardziej wrażliwe na małe cząstki dymu. Gdy płomienie wytwarzają niewielki lub żaden dym, ale materiał ulega szybkiemu spalaniu, jonizacyjny czujnik dymu cena jest najszybszy do wykrywania jego obecności. Pożary te pochodzą zazwyczaj z materiałów takich jak papier i odzież. Zaleca się instalowanie alarmów jonizacyjnych na klatkach schodowych, w pokojach i biurach. Mniej podatne na fałszywe alarmy niż jonizacyjne detektory, optyczne czujki dymu są nieco szybsze w wykrywaniu wolno tlących się pożarów, które mają tendencję do wytwarzania dużej ilości dymu. Pożary te pochodzą zazwyczaj z materiałów typu tapicerki lub przegrzanych kabli. Ten szybki czas reakcji na tlące się pożary, sprowadza się do wysokiej czułości optycznego czujnika dymu na duże cząsteczki w powietrzu. Optyczne czujniki dymu nadają się do instalowania w sypialniach i salonach, gdzie powszechne są miękkie meble i kable.

Podczas gdy czujniki dymu zapewniają spokój przez wiele lat bez fałszywych alarmów lub usterek, niebezpieczne jest założenie, że będą działać wiecznie. Wszystkie czujniki dymu zainstalowane w domu lub biurze powinny być wymieniane po dziesięciu latach, ponieważ zaczynają być zawodne i mogą przestać spełniać swoją funkcję.