Jakie zastosowanie ma filament?

Informacje o wszystkim

Jakie zastosowanie ma filament?

26 kwietnia 2018 Technologia 0

 

Drukarka zwykła różni się od jej odpowiednika trójwymiarowego tym, że drukuje obiekty na płasko na kartce papieru. Drukarka 3D z wykorzystaniem specjalnych wkładów, jest w stanie wytworzyć przedmiot geometryczny w przestrzeni. Jest ona wynalazkiem dwudziestego pierwszego wieku i staje coraz bardziej popularna.

Charakterystyka filamentu nylonowego

filament nylonDrukarki 3D są już powszechnie stosowane przez instytucje wojskowe, badawcze, szpitale kliniczne, oraz coraz częściej przez zwykłych użytkowników, którzy wykorzystują je na własne potrzeby. Aby móc wykorzystać wszystkie możliwości sprzętu, należy zakupić odpowiedni wkład z materiałem, z którego będziemy drukować nasze projekty. Do najpowszechniejszych należy filament nylon, który jest wykonany z unikalnego poliamidu 6. Nylon jest dość elastyczny i wytrzymały, przez co wydrukowane projekty będą odporne na spore przeciążenia. Temperatura druku na takim materiale wynosi od dwustu trzydziestu do dwustu osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Filament jest w postaci cienkiej żyłki nawiniętej na małą szpulkę i pod wpływem działania głowicy wewnątrz drukarki, materiał staje się płynny i umożliwia tworzenie modeli odwzorowanych ze zdjęcia. W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie wydrukować praktycznie wszystko o czym sobie zamarzymy, ponieważ druk trójwymiarowy cały czas się prężnie rozwija w rożnych kierunkach. W Stanach powstał model drukarki, która z nylonu jest w stanie wydrukować ekologiczne torby, czy tańsze zamienniki części samochodowych.

Drukarka 3D ogólnie dostępna w sklepach ze sprzętem komputerowym jest w cenie porównywalnej do zwykłej, średniej klasy. Jednak jej wkłady, czyli filamenty są znacznie droższe ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Jednak wysoka cena nie zniechęca rzeszy fanów, tego sposobu drukowania.