Jakość energii w budynkach przemysłowych

Informacje o wszystkim

Jakość energii w budynkach przemysłowych

7 grudnia 2018 Usługi 0

Prowadzenie produkcji przemysłowej to bardzo dochodowy interes. Wiadomo, że dużo zależy od tego, co dokładnie produkujesz i ile maszyn do tego wykorzystujesz. Chciałbym poświęcić ten wpis maszynom, a dokładniej energii, którą one wykorzystują. Nie wiem czy wiesz, ale firma powinna co jakiś czas badać, czy energia elektryczna ma odpowiednią jakość. O co z tym chodzi?

Po co badać jakość energii?

pomiary jakości energiiJakość energii oznacza jej natężenie, a także regularność impulsów elektrycznych. Muszą one być takie same, aby maszyny mogły pracować wydajnie. Pomiary jakości energii powinniśmy wykonywać w fabrykach co pół roku. Musimy mieć pewność, że prąd, który trafia do zasilacza w maszynie przemysłowej ma takie samo natężenie. Wszelkie skoki mogłyby doprowadzić do spalenia układów elektrycznych. Widzisz więc, jak bardzo jest to ważne. Do tego natężenie nie powinno być zbyt duże. Wiadomo, że maszyny mają wmontowane w zasilaczach oporniki, które niwelują nadmiar energii, ale nie można ich za bardzo nadwyrężyć. Pomiary jakości energii musimy wykonywać także, aby wykluczyć możliwość zbyt małego natężenia. Maszyna cały czas musi pracować szybko i dokładnie. Dzięki temu ograniczymy wszystkie straty. Domyślasz się, jak bardzo jest to ważne. Taki pomiar wykonuje się w kilka godzin, ale nie trzeba przerywać prac produkcyjnych. Wystarczą dwa niezajęte gniazdka elektryczne.

Po czym stwierdzić, że pomiar jest niezbędny? Jeśli zauważyłeś, że żarówki lub świetlówki dają nieregularne oświetlenie, może to być dla Ciebie sygnał, że trzeba wykonać pomiar. W takim przypadku wykonaj go bardzo szybko. Jeśli nie zauważasz takich rzeczy, możesz ograniczyć się tylko do pomiaru co jakiś czas. Tak jak wspominałem, dwa razy do roku to wystarczająca ilość, aby mieć pewność co do jakości.