Magnetoterapia – czym jest, na co pomaga?

Informacje o wszystkim

Magnetoterapia – czym jest, na co pomaga?

14 października 2018 Zdrowie i medycyna 0

 

Coraz częściej w medycynie odchodzi się od zwykłych leków i stosuje alternatywne formy leczenia różnych schorzeń. Taki właśnie charakter ma magnetoterapia. Nazwa brzmi może nieco enigmatycznie, jednak sam zbieg nie jest skomplikowany. Magnetoterapia to forma leczenia rehabilitacyjnego przy zastosowaniu pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, które generowane jest przez odpowiednie urządzenia.

Kiedy stosować magnetoterapię?

magnetoterapiaNaukowcy odkryli, że pole magnetyczne o określonej częstotliwości potrafi wpływać pozytywnie na regenerację tkanek, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Leczenie polem magnetycznym pomaga głównie na bóle kręgosłupa oraz stawów. Magnetoterapia jest również stosowana przy dolegliwościach skórnych a nawet chorobach układu nerwowego. Taka terapia obejmuje zazwyczaj około 10 zabiegów, które trwają od kilkunastu minut do pół godziny za każdym razem. Jako ciekawostkę można dodać, że przed badaniem należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty (chociażby biżuterię), a także wyłączyć telefon komórkowy, którego działanie może zaburzać pole magnetyczne. Magnetoterapię można natomiast wykonywać poprzez ubranie. Pole magnetyczne oddziałuje też nawet przez założony gips. Warto jednocześnie wspomnieć, że nie każda osoba cierpiąca na wcześniej wspomniane dolegliwości, może skorzystać z magnetoterapii. Przeciwwskazaniami przy stosowaniu tego zabiegu są m.in. ciąża, gruźlica, nowotwory, choroby serca czy poważne infekcje.

Zamiast więc łykać kolejne tabletki przeciwbólowe, które są skuteczne jedynie na krótki czas, jeśli nie występują przeciwwskazania, warto wypróbować magnetoterapię. Jest to metoda zyskująca coraz większą popularność i stanowiąca alternatywę dla leków, które nie zawsze przynoszą wymagany skutek.