Metody nawożenia zboża

Informacje o wszystkim

Metody nawożenia zboża

15 maja 2019 Wśród zieleni 0

Jeśli nawozimy nasze zboże, to całkiem normalne, że możemy oczekiwać lepszych plonów. Jednakże pamiętajmy o tym, że nawóz musi być dawkowany odpowiednio, a gleba powinna spełniać wszelkie warunki do tego, by przyjąć nawóz. Nie chodzi o klasę bonitacyjną gleby, lecz to, czy jest prawidłowo nawodniona oraz czy nie posiada minerałów pozostałych po poprzednim nawożeniu.

Kiedy nawozić zboże?

nawożenie zbóżRolnicy wiedzą, jaką porę roku wybrać do tego, by nawozić zboże. Jednak jeśli rok jest umiarkowany pod względem słońca oraz deszczu – co w Polsce jest bardzo częste – najlepiej trzymać się sprawdzonych zasad. Nawożenie zbóż powinno być przeprowadzone około trzy dni po deszczu. W ten sposób mamy pewność, że nasz nawóz nie rozmyje się, lecz wsiąknie w korzenie rośliny. Jest to zasada która idealnie się sprawdza wtedy, kiedy mamy do czynienia z nawozem płynnym. W przypadku nawozu granulowanego można przyjąć dwie techniki nawożenia. Niektórzy rozsiewają nawóz już dzień po deszczu, kiedy ziemia jest jeszcze wilgotna. W ten sposób mają pewność, że równomiernie zostanie on rozmieszczony na całej uprawie. Druga metoda to sprawdzanie prognozy pogody i nawożenie dzień przed lekkim deszczem. W ten sposób spora część granulatu zostaje rozpuszczona jeszcze tego samego dnia. To, co pozostanie po nawożeniu zostanie rozpuszczone przez wodę deszczową. W ten sposób nawóz zadziała bezbłędnie.

Jeśli zboże jest nawożone w ten sposób, na pewno możemy oczekiwać dobrych plonów. Pamiętajmy jednak o tym, aby cały czas sprawdzać, jaka pogoda będzie w przyszłych dniach. Jest to duża podpowiedź w przypadku nawożenia. Deszcz może nam pomóc w tym zadaniu lub je utrudnić. Stosując te metody nie spotkamy żadnych kłopotów. Wszystko zostanie prawidłowo rozsiane na polu uprawnym.