Możliwości drukowania na folii

Informacje o wszystkim

Możliwości drukowania na folii

19 lipca 2019 Przemysł i produkcja 0

Bardzo efektowną formą reklamy są nadruki na foliach. Opakowania foliowe różnego rodzaju stanowią sporą część opakowań wielu towarów, od żywności zaczynając, a na częściach do motocykli kończąc. Powszechność użycia foli PVC i PE sprawiła, że także przemysł drukarski zyskał nowe możliwości.

Nadruki na foliach

produkcja nadruków na foliiMasowa produkcja nadruków na folii zaczęła się już kilka dekad temu, wciąż jednak podlega ewolucji i rozwojowi. Stosowana jest powszechnie na zapakowanej w folię żywności, gdzie zarówno folia jak i farba drukarska muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa dla żywności. Nadruki na folii muszą również spełniać w niektórych zastosowaniach przemysłowych podwyższone normy odporności na czynniki fizyczne i atmosferyczne, co również było wyzwaniem dla przemysłu drukarskiego. Dzięki fleksograficznej technice druku, osiągnięto możliwości produkowania bardzo wysokiej jakości etykiet i opakowań ozdobnych, również na foliach termokurczliwych lub kolorowych. Wbrew pozorom produkcja nadruków na folii znacznie różni się od nadruków na papierze, nawet jeżeli są również wykonywane w technologii fleksograficznej. W przypadku folii musi być uwzględniona ich kurczliwość i odkształcanie się pod wpływem temperatur, nie bez znaczenia jest również śliska powierzchnia, co utrudnia precyzyjny nadruk. Osobnym tematem jest przygotowanie projektu graficznego, którego wymaga produkcja nadruków na folii. Każda drukarnia musi posiadać swój dział graficzny obsługujący dział produkcji etykiet, co pozwala na zachowanie płynności produkcji i nie tworzy zatorów w dziale przyjmowania zgłoszeń.

Powszechność opakowań foliowych i ich niemalejący udział w rynku opakowań pozwala przypuszczać, że drukarnie drukujące na folii będą wciąż miały pełne ręce roboty. Należy również zwrócić uwagę, że wciąż znajduje się nowe zastosowanie dla opakowań foliowych.