Odblaski dla dorosłych i dzieci

Odblaski dla dorosłych i dzieci

4 grudnia 2017 Handel i zakupy 0

W Polsce już od dawna obowiązkiem każdego pieszego jest noszenie przy sobie odblasków. Jest to ważne kiedy poruszamy się wieczorem niezależnie od pory roku. Jednak zwłaszcza w porze jesiennej i zimowej lub podczas mgły i deszczowych dni, kiedy nosimy ciemne ubrania, jesteśmy wyjątkowo mało widoczni dla kierowców.

Dlaczego warto nosić odblask?

odblaskiBardzo dużą uwagę przywiązuje się do edukacji dzieci i młodzieży w tym temacie. W przedszkolach i szkołach odbywają się spotkania z policjantami, którzy rozdają dzieciom odblaski i informują o tym jak ważne jest ich używanie. Jednak dlaczego dorośli przywiązują do tego tak mało uwagi? To dorosłe osoby najczęściej bagatelizują tą sprawę. Chronią swoje dzieci, ale siebie już nie. Piesi bardzo mylnie postrzegają to co dzieje się na drodze. Wydaje się, że jeśli my widzimy nadjeżdżający samochód, który nas oświetla, to kierowca pojazdu również na pewno nas widzi. Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza kiedy ubranie pieszego jest ciemne, kierowca widzi przechodnia dopiero kilka metrów przed samochodem. Jest to bardzo mała odległość. Dlatego odblaski są tak ważne dla wszystkich uczestników ruchu.  Nawet jeden mały odblask w postaci przyczepionego do torebki czy plecaka breloczka, sprawia, że kierowca zauważy nas znacznie wcześniej i będzie mógł zwolnić. Zima to czas kiedy większość naszych ubrań jest ciemna. Problemy z widocznością kierowcy mają nawet w warunkach miejskich gdzie świecą latarnie. Poza terenem zabudowanym, na szosach, pieszy całkowicie zlewa się z otoczeniem.

Odblask jest dla kierowcy widoczny już z odległości 150 metrów, a podczas lepszej pogody nawet dalej. Teraz kiedy zbliża się kolejna zima warto aby każdy z domowników zaopatrzył się w chociaż jeden odblaskowy element odzieży zewnętrznej.