Rodzaje i zastosowanie obejm

Informacje o wszystkim

Rodzaje i zastosowanie obejm

17 stycznia 2019 Przemysł i produkcja 0

Raz na jakiś czas udaję się pomagać swojemu tacie w warsztacie. Zawsze bardzo fascynowała mnie taka praca, ponieważ trzeba mieć bardzo dużą wiedzę o każdym samochodzie, by go naprawić. Te wszystkie części, narzędzia oraz wiele innych elementów, które są w stanie rozwiązać wiele problemów. I tak tym razem natrafiłem na coś nowego – metalowa przepaska, która jak się okazało ma wiele zastosowań.

Rodzaje i zastosowanie obejmy

obejma gbsMetalowy element zwany obejmą służy tacie głównie do łączenia różnego rodzaju przewodów, które muszą się dobrze trzymać. Zazwyczaj obejma jest wzmocniona, dzięki czemu nawet częste użytkowanie nie jest w stanie jej zniszczyć. Dowiedziałem się, że najczęściej w warsztatach wykorzystywana jest obejma gbs, która różni się od innych obejm swoją budową. Jest bardzo prosta w montażu, ponieważ posiada śrubkę regulującą moc zacisku. Wykonana jest głównie ze stalowej taśmy, która posiada ząbki, by całość była lepiej zabezpieczona. W sklepach z takim sprzętem można dostać obejmy o różnej szerokości, w zależności od zastosowania. Poszperałem trochę w Internecie i natrafiłem na artykuł dotyczący zastosowania obejm. Poza mechaniką pojawiają się także w przemyśle, transporcie oraz ogrodnictwie. Tak mały element okazał się być bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Pewnie jeszcze nie wszystkie zalety obejmy zostały odkryte, dlatego mam zamiar samodzielnie zacząć składać różnego rodzaju konstrukcje, by testować wytrzymałość obejmy na wiele czynników.

Każdego dnia dowiaduje się od taty czegoś innego. Ale muszę przyznać, że obejmy mnie bardzo zainteresowały, ponieważ w teorii są to proste przepaski ze śrubą, jednak w praktyce świetnie sprawdzają się w wielu sytuacjach. Tata uważa, że obejmy gbs powinno się stosować głównie przy łączeniu elementów elastycznych, ja jednak udowodnię, że można je zastosować także w innych sytuacjach.