Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Informacje o wszystkim

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

7 września 2018 Biznes i praca 0

 

Doba ekologicznych rozwiązań i optymalizacja zużycia energii elektrycznej wymagają od projektantów nowoczesnego podejścia podczas wykonywania swojego zawodu. Projekty realizowane obecnie muszą uwzględniać wszystkie aspekty prawne, które wymagają od budynków jak najwyższej efektywności energetycznej.

Technologie wytwarzania paneli monokrystalicznych

panele monokrystaliczneW skrócie nowobudowany obiekt powinien charakteryzować się niskim zużyciem energii wykorzystywanej do jego funkcjonowania. Cel ten może być zapewniony poprzez realizację takich czynności jak chociażby termomodernizacja. Oprócz tego bardzo często w nowych budynkach stosowane są rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii, które sprawiają że inwestycja ma możliwość otrzymania dotacji lub kredytu na warunkach preferencyjnych. Szczególnie szybko rozwija się sektor fotowoltaiki, która umożliwia przemianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może zostać wykorzystana do zasilania obiektu. Istnieje kilka rodzai paneli fotowoltaicznych, które stanowią część składową instalacji. Różnią się one przede wszystkim materiałami wykorzystanymi do ich konstrukcji. Najbardziej popularne są obecnie panele monokrystaliczne, które pozwalają osiągać sprawności sięgające kilkunastu procent co w połączeniu z optymalnym kosztem ogniwa przyczynia się do jego częstego wyboru przez projektantów i inwestorów. Panele monokrystaliczne instalowane są zarówno na budynkach użytkowników indywidualnych jak i również na obiektach publicznych takich jak szkoły czy urzędy miasta.

Cały sektor fotowoltaiki rozwija się dynamicznie co sprawia, że ceny ogniw nieustannie spadają a ich sprawność rośnie. Niedługo może zostać osiągnięty moment, w którym koszt pozyskania megawatogodziny będzie bardziej opłacalny niż chociażby ta sama energia pozyskana z turbin wiatrowych. Idąc dalej fotowoltaika może stać się w przyszłości bardziej opłacalna niż wytwarzanie energii z paliw konwencjonalnych takich jak chociażby węgiel.