Silnik na prąd stały

Informacje o wszystkim

Silnik na prąd stały

27 września 2017 Przemysł i produkcja 0

 

Najpopularniejszym silnikiem na prąd stały jest silnik do samochodu. Takie auta są coraz częściej wykorzystywane w miastach ze względu na ich dużą przydatność pod względem ekologicznym. Zwyczajnie silnik elektryczny nie zanieczyszcza tak powietrza, jak silnik spalinowy. Silnik elektryczny jest praktycznie całkowicie ekologiczny.

Prąd stały w przemyśle i w domu

silniki prądu stałegoPrąd stały to energia, którą można magazynować po to, aby ją później wykorzystać do napędu maszyn i urządzeń – jak np. silniki do samochodów elektrycznych. Istnieją także samochody tzw. hybrydowe, które mają zamontowany zarówno silnik elektryczny na prąd stały, oraz silnik spalinowy. Takie samochody są także ekologiczne, a przynajmniej bardziej, niż te zwykłe spalinowe. Niedługo w ścisłym centrum miast będzie zakaz wjeżdżania pojazdów spalinowych, dlatego ich mieszkańcy będą musieli zaopatrzyć się w odpowiednie pojazdy na prąd stały (czyli zasilane np. akumulatorami). Nie tylko samochody mają zamontowane takie silniki. Wszelkie pojazdy czy to na ziemi, w powietrzu, czy na wodzie mogą mieć zamontowane silniki prądu stałego, oraz silniki diesla, które dają im główny napęd. Silniki prądu stałego na wielkich statkach – to norma. Począwszy od niewielkich, miejskich skuterów, poprzez różnej wielkości samochody oraz inne maszyny, które wykorzystują silniki na prąd stały (np. miksery w kuchni itp) są one niezbędne w naszej cywilizacji. Takie silniki mogą osiągać różną moc.

Silniki diesla montowane w statkach, czy też mały silniczek miejskiego skutera – to są odpowiednie napędy zasilane prądem stałym. Jeśli statek, czy samolot ma zamontowane silniki spalinowe, to nie będą one mogły działać bez prądu stałego. Zazwyczaj na takich statkach istnieją także silniki prądu stałego.