Skarmianie zwierząt paszami objętościowymi

Informacje o wszystkim

Skarmianie zwierząt paszami objętościowymi

25 kwietnia 2018 Przemysł i produkcja 0

 

W Polsce jest jeszcze całkiem sporo gospodarstw, które zajmują się hodowlą bydła. Powstają też nowoczesne, bardzo duże fermy, w których hoduje się nawet kilkaset sztuk. Takie zwierzęta wymagają jednak odpowiedniego karmienia. Krowy karmi się paszami objętościowymi oraz treściwymi.

Warunki panujące w foliach kiszonkarskich

folia do kiszonkiW przypadku pasz objętościowych, są to kiszonki i sianokiszonki. Warto od razu zaznaczyć, jaka jest między nimi różnica. Kiszonki składają się przede wszystkim z kukurydzy. Z kolei sianokiszonki powstają z traw, pozostałości po koszeniu zbóż. Cały proces kiszenia wcale nie należy do skomplikowanych, ale trzeba pamiętać o tym, że w fermentacji konieczne są warunki beztlenowe. Pasza nie może mieć dostępu do tlenu, jeśli ma ulec zakiszeniu. Dlatego potrzebna jest folia do kiszonki, która jest w stanie zapewnić takie warunki. Ważne jest jednak to, by folia nie była w żaden sposób uszkodzona, bo wtedy do paszy będzie dochodził tlen. Co za tym idzie – bardzo szybko dojdzie do gnicia, psucia się kiszonki. Należy wybrać folię o odpowiedniej grubości. Grubsze folie stosuje się do sianokiszonek, w których często znajdują się dość ostre kłosy. Takie kłosy mogłyby przebić folię i zaburzyć cały proces fermentacji. Wiadomo, że trzeba też wybrać folię o odpowiedniej długości. Folia może być otwierana tylko w jednym miejscu, a po wyjęciu właściwej ilości kiszonki, należy ją szczelnie zamknąć.

Najczęściej rolnicy przechowują folię z kiszonką na zewnątrz. Zwierzęta gospodarskie skarmia się takimi paszami w okresie jesienno-zimowym. W okresie letnim zwierzęta często mają dostęp do pastwiska, a tam mogą przez cały dzień spożywać paszę objętościową w formie trawy. Trzeba pamiętać, że jeśli pasza będzie dobrej jakości, to również wartość użytkowa zwierząt będzie znacznie wyższa.