Sposoby na odzysk energii w nowoczesnym budownictwie

Informacje o wszystkim

Sposoby na odzysk energii w nowoczesnym budownictwie

4 lipca 2018 Dom i ogród 0

Nowoczesne budownictwo wymaga zastosowania najnowszych technologii, które umożliwią spełnienie coraz wyższych wymogów inwestorów. Jest to podyktowane trendem rozwoju i stosowania najnowszych rozwiązań z zakresu konstrukcji oraz przepisami krajowymi. Coraz częściej zdarza się sytuacja, w której na lokalnym rynku istnieją przepisy definiujące zapotrzebowanie energetyczne nowobudowanych obiektów.

Proces mechanicznej wentylacji pomieszczeń

wydajna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaUwarunkowane jest to coraz większym zużyciem energii a co za tym idzie coraz większym zapotrzebowaniem na nią. W niektórych państwach energetyka zawodowa nadal opiera się głównie na spalaniu paliw stałych co negatywnie wpływa na środowisko. Właśnie dlatego w nowych obiektach coraz częściej stosowane są odnawialne źródła energii, które mają ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Bardzo często rozwiązania te są uzupełniane o inne technologie takie jak chociażby rekuperację. Jest to wydajna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która znakomicie sprawdza się w większości obiektów, w których jest instalowana. Rekuperacja pozwala zwiększyć w znaczący sposób sprawność procesów oraz ograniczyć straty związane z ponownym ogrzewaniem powietrza. Jest ona dużo bardziej efektywna niż zwykła wentylacja grawitacyjna, która zapewnia jedynie wymianę powietrza, marnotrawiąc cenną energię. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła charakteryzuje się zwiększonymi nakładami finansowymi w pierwszej fazie inwestycji.

W późniejszym etapie obejmującym eksploatację obiektu inwestycja zwraca się w szybkim tempie co sprawia, że rekuperacja jest coraz częściej wybieranym sposobem wentylowania pomieszczeń. Technologia ta posiada grono zwolenników, którzy działają na rzecz jej popularyzacji. Jest to bardzo dobre uzupełnienie nowoczesnych rozwiązań obejmujących odnawialne źródła energii.