Wytrzymałe wkręty do drewna

Informacje o wszystkim

Wytrzymałe wkręty do drewna

27 lipca 2018 Budownictwo 0

Montaż elementów drewnianych, np. mebli musi odbywać się za pomocą mocnych wkrętów, wykonanych z wytrzymałej stali. Najczęściej jest to stal hartowana, odporna na wysokie naciski i przeciążenia, obecne po zmontowaniu konstrukcji drewnianej. Wkręty do drewna są produkowane w różnych wersjach i długościach. Dzięki temu pracownicy warsztatu ciesielskiego mogą dobrać odpowiedni wkręt do aktualnie wykonywanej pracy.

Wkręty stosowane w warsztatach ciesielskich

wkręty na torxPopularnym rodzajem wkrętów ciesielskich są modele zaprojektowane do łączenia płyt wiórowych. Zazwyczaj są ocynkowane i powleczone lakierem. Dzięki temu wkręcanie jest dużo łatwiejsze, a cała czynność może być wykonywana bez zastosowania wiercenia wstępnego. Wkręty na torx to bardzo popularny model przeznaczony do stosowania w płytach wiórowych. Kolejnym rodzajem wkrętów ciesielskich są wersje samowiercące z łbem stożkowym. Kształt łba ma tutaj swoje znaczenie, ponieważ jego odpowiednie wyprofilowanie, zmniejsza ryzyko powstawania drzazg i zadziorów w materiale drewnianym. Wkręty samowiercące są także wyposażone w specjalne karby tnące, które mają za zadanie zminimalizowanie ryzyka rozszczepienia się drewna podczas wkręcania wkrętu. Do mocowania innych materiałów z drewnem używa się specjalistycznych rodzajów wkrętów. Mogą to być na przykład wkręty farmerskie do blach z gwintem przeznaczonym do osadzenia w drewnie.

Dzięki zastosowaniu tego typu wkrętu cieśla będzie mógł połączyć ze sobą dwa różne materiały. Tego typu rozwiązanie jest stosowane również w pracach dekarskich. Owo wkręcanie jest popularne podczas łączenia ze sobą blacho-dachówki z krokwiami oraz łatami dachowymi. Połączenie dwóch materiałów jest mocne i odporne na zrywanie, a samo wkręcanie przebiega bez oporów.