Zalety dachu ze strzechy

Informacje o wszystkim

Zalety dachu ze strzechy

25 maja 2019 Budownictwo 0

We współczesnym budownictwie można zauważyć dwa główne trendy. Jednym jest dążenie do stosowania jak najbardziej nowoczesnych, zaawansowanych rozwiązań. Drugi to powrót do metod, które stosowali nasi przodkowie, a które niekoniecznie były gorsze niż to, co możemy zastosować obecnie.

Dachy ze strzechy wracają do łask

strzecha na dachWśród rozwiązań, które znów stają się popularne, można wymienić stosowanie dachów ze strzechy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były one uważane za zaścianek, a dziś na dachach swoich domów strzechę kładą osoby zamożne, zainteresowane ekologią i zdrowym trybem życia. Strzecha na dach to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg korzyści. Trzcina (rzadziej słoma) posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Zimą dom nie traci ciepła, a latem pozostaje przyjemnie chłodny. Strzecha nie wymaga dodatkowego ocieplenia dachu! Dzięki temu lepsza jest też cyrkulacja powietrza. Nie oznacza to jednak, że taki dach przecieka. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu wyselekcjonowanego materiału, a także zachowaniu odpowiedniego spadku, dachy ze strzechy nigdy nie przeciekają, woda nie przesącza się głębiej niż na kilka centymetrów. Poza tymi właściwościami, strzecha jest też bardzo estetyczna i świetnie wygląda na drewnianych budynkach. Dobrze łączy się też z budownictwem nowoczesnym i ogromnymi oknami. Jej trwałość ocenia się na 50 do 100 lat, zależnie od jakości materiału, sposobu jego ułożenia oraz ilości załamań na dachu, np. dookoła okien, które są bardziej podatne na starzenie się materiału.

Ważną zaletą strzechy jest i to, że jest materiałem trudnopalnym, a więc budynek nią pokryty nie zajmie się szybko ogniem. Wynika to z właściwości samej trzciny, jej mocnego ubicia, a także faktu, iż taki dach dodatkowo impregnuje się, aby chronić go przed ogniem.