Zbiornik na nieczystości wykonany z tworzyw sztucznych

Informacje o wszystkim

Zbiornik na nieczystości wykonany z tworzyw sztucznych

13 września 2017 Dom i ogród 0

W miejscowościach, w których nie ma przyłącza do kanalizacji, mieszkańcy muszą sobie jakoś radzić z usuwaniem nieczystości. Najczęściej gromadzone są one w przydomowych szambach. Dawniej szamba wykonywane były tylko z betonu.

Zabezpieczenie zbiorników plastikowych przed wypchnięciem na powierzchnię

szamba szczelne plastikoweNie da się ukryć, że montaż szamba betonowego jest problematyczny. Na niektóre małe posesje nie jest w stanie wjechać samochód ciężarowy oraz dźwig, które są niezbędne do instalacji takiego szamba. Na szczęście powstały nowe rozwiązania, wśród których na uwagę zasługuje szambo plastikowe. Jak sama nazwa wskazuje, zbiornik takiego szamba wykonany jest z plastiku. Jest to szambo lekkie, które łatwo można dostarczyć na miejsce montażu. Zbiorniki plastikowe mają też często większe pojemności i są zabezpieczane dodatkowymi materiałami zapewniającymi szczelność. Zanim zdecydujemy się na szamba szczelne plastikowe, warto sprawdzić, na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe na danej posesji. Jeśli są one położone płytko, może dojść do sytuacji, w której woda gruntowa będzie dotykać zbiornika plastikowego. Jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ w przypadku zwiększenia poziomu wód gruntowych, zbiornik może zostać wypchnięty na zewnątrz. Nie można dopuścić do takiej sytuacji, dlatego warto zdecydować się na odwiert badawczy geologiczny. Nie są to duże koszty, a przynajmniej będziemy mieć pewność, na jakiej głębokości może zostać umieszczony zbiornik plastikowy. Najlepiej badać poziom wód gruntowych wczesną wiosną, po zimie, bo wtedy jest on zdecydowanie najwyższy.

Szamba wykonane są z tworzyw sztucznych, które wbrew pozorom są droższe niż szamba betonowe, ale z drugiej strony są bardzo trwałe. Nie dochodzi tutaj do uszkodzeń zbiornika i wycieku nieczystości do gruntu, co może się zdarzyć przy pęknięciu szamba betonowego.